Hiring Freeze? Specjaliści posługujący się językiem Scala nie muszą obawiać się tego zjawiska
Choć na zachodzie w firmach związanych z branżą IT wciąż utrzymuje się tzw. zjawisko “hiring freeze”, w Europie sytuacja jest zupełnie inna. Firmy zamiast zamrażać, rozpędzają swoje rekrutacje. Jak wynika z badań firmy Evolution aż ¼ Polaków chciałaby przebranżowić się do IT. Firma dostrzega potencjał związany z językiem Scali, a specjaliści mogą zarobić nawet 22 tys. złotych miesięcznie.
2022-12-08, 10:11

Lepiej zatrudniać niż zwalniać

Pojęcie “hiring freeze” oznacza ograniczenie lub całkowite wstrzymanie procesów rekrutacyjnych. W 2022 roku w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii mamy do czynienia dokładnie z takim zjawiskiem, a nawet zwolnieniami. Cięcia w rozbudowywaniu swoich zespołów wprowadziły największe firmy technologiczne na świecie, takie jak Meta, Twitter, Uber czy Netflix. Jednocześnie, portal No Fluff Jobs w I połowie 2022 roku odnotował w Polsce wzrost opublikowanych ogłoszeń aż o 97 proc.. A według specjalistów to najlepszy moment, by zatrudniać.

Europejski rynek IT jest w bardzo dobrej kondycji. Dlatego już niebawem możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem “labor hoarding” – czyli „gromadzenia zasobów ludzkich” na trudniejsze czasy.  Zatrudnianie talentów w obecnej sytuacji jest najlepszą strategią. Dlatego ponownie otwieramy kolejny darmowy Scala bootcamp, który cieszy się zainteresowaniem i po którym można znaleźć w naszej firmie zatrudnienie i rozpocząć nowy etap zawodowy w międzynarodowej firmie z ciekawymi projektami – mówi Jacek Mrzygłód, Employer Branding and Communications Lead w Evolution.

Scala technologią przyszłości

Na rynku IT widać wzrost zainteresowania językiem programowania Scala ze względu na jej ogromny potencjał. Największe firmy technologiczne z całego świata korzystają z tej technologii. Jego atrakcyjność polega na tym, że jest on elastyczny. Można go wykorzystywać w wielu obszarach i bardzo dobrze współgra z kodami Javy, co daje dostęp do wielu istniejących bibliotek. Jak podkreśla Aliaksandr Baranouski, Backend Developer w Evolution, przede wszystkim należy przestać postrzegać ten język, jako przedłużenie Javy i zrozumieć, że Scala może być wykorzystywana do programowania funkcjonalnego. 

To, co wyróżnia ten język, według Marcina Kustra, Backend Developer w Evolution, to bogaty system typów, doskonałe wsparcie dla narzędzi opartych na Javie oraz nacisk na sprawdzanie w czasie kompilacji, a nie w czasie uruchamiania i dopasowywania wzorców.  

Jak wynika z kalkulatora wynagrodzeń No Fluff Jobs mediana zarobków dla seniorów programujących w Scali to przy umowie B2B 27 tys. złotych (+VAT) miesięcznie, a w przypadku umowy o pracę 20,5 tys. brutto miesięcznie. Przy czym najwyższe stawki dla specjalistów tego języka przy kontrakcie to 31 tys. złotych (+VAT), a przy UoP 24 tys. złotych brutto. Dane pochodzą z ostatnich 6 miesięcy.

Już ¼ Polaków chciałaby pracować w firmie międzynarodowej 

Jak wynika z jednego z raportów Evolution 40 proc. Polaków chciałoby pracować w firmie wielokulturowej. Jednocześnie ¼ z nas chciałaby pracować w firmie międzynarodowej. W kontekście coraz popularniejszej pracy zdalnej oraz dobrej kondycji rynku IT w Europie jest to dziś zdecydowanie łatwiej dostępne niż jeszcze kilka lat temu. Jedną z międzynarodowych firm IT, która jest obecna na polskim rynku, a która cały czas zatrudnia nowych pracowników jest Evolution. Gamingowa firma cały czas prowadzi rekrutacje do swojego centrum inżynieryjnego, które otworzyła w tym roku w Warszawie.

Scala Bootcamp od Evolution

Firma Evolution dostrzega również potencjał języka Scali, sama zatrudnia specjalistów, którzy mają doświadczenie w tym obszarze. Jednocześnie firma stawia na edukację i po raz kolejny organizuje Scala Bootcamp, który odbędzie się między styczniem a marcem 2023 roku. Osoby zainteresowane wydarzeniem mogą zapisać się tutaj. Rekrutacja trwa do 23 grudnia.

W 2020 roku, gdy byłem jeszcze studentem, zacząłem uczyć się Scali. Dołączyłem wtedy do jednego z pierwszych bootcampów Evolution Scala. Po nim dołączyłem do zespołu inżynierów tej firmy. Później zdecydowałem się dołączyć do zespołu mentorów, aby podzielić się wiedzą z większą liczbą osób i zaprosić je do nauki zarówno OOP, jak i funkcjonalnych aspektów Scali w podstawowych pojęciach, takich jak klasy, obiekty, cechy i struktury kontrolne, a także jak stosujemy je w kodzie stylizowanym na funkcjonalny. Bliżej końca kursu odkryjemy temat Event Sourcing i wzorców CQRS, podzielę się naszym doświadczeniem w pracy z tymi wzorcami w Scali i jak te wzorce mogą być zaimplementowane za pomocą narzędzi dostępnych dla Scali – mówi Volha Shuleika, Backend Developer w Evolution.

Firma Evolution na wydarzenie zaprasza wszystkich chętnych, którzy znają już podstawy Scali, Javę, ale również tych, którzy nie mają doświadczenia ze Scalą albo programowaniem funkcyjnym, a chcieliby się nauczyć podstaw. Najlepsi uczestnicy otrzymają od firmy oferty pracy. Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych inżynierów Scali z Evolution Engineering. 

Rekrutacja: do 23 grudnia 2022 roku

Czas trwania bootcampu: Styczeń 2023 – Marzec 2023

Zajęcia: online, dwa razy w tygodniu między 18.00 a 20.00

Język zajęć: angielski

Kontakt:

Jacek Mrzygłód Employer Branding and Communications Lead Evolution Polandtel.

 +48 785 407 134

jmrzyglod@evolution.com

www.evolution.com

KONTAKT / AUTOR
Marta Wujek
Rocket Science
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.