Już blisko ¼ Polaków myśli o zmianie branży na IT. Raport firmy Evolution
Globalny twórca i dostawca oprogramowania do gier online, firma Evolution, która cały czas zatrudnia specjalistów nad Wisłą, opracowała raport “Praca w IT”, z którego wynika między innymi, że już ¼ Polaków zastanawia się nad przebranżowieniem do IT. Ponadto według badania wynika, że poza atrakcyjnymi zarobkami ponad połowa specjalistów z tej branży liczy na możliwość nieustannego rozwoju i udział w ciekawych projektach.
2022-05-30, 11:45

Branża IT cały czas silnie się rozwija. Potencjał tej części rynku jest ogromny, a coraz więcej osób zastanawia się nad przebranżowieniem. Firma Evolution, globalny twórca i dostawca oprogramowania do gier online, postanowiła zbadać preferencje Polaków w tym kontekście, dlatego przygotowała raport, z którego wynika między innymi, ilu Polaków myśli o IT w kontekście własnej kariery. Jakie są oczekiwania przyszłych pracowników i co branża powinna oferować kandydatom?

Polacy chcą rozwijać się w IT

Badanie, które przeprowadziła firma Evolution, pokazuje nie tylko mocne zainteresowanie Polaków sektorem IT w kontekście drogi zawodowej, ale również ambicje pracowników znad Wisły. Już blisko ¼ Polaków myśli o zmianie branży na IT. Dodatkowo tuż za wysokimi zarobkami, które Evolution cały czas stara się zapewnić, Polacy, jako czynnik zachęcający ich do podjęcia pracy w tej branży, wymieniają: możliwość nieustannego rozwoju (59,50 proc.), udział w ciekawych projektach (57,85 proc.) i możliwość obcowania z nowymi technologiami (54,13 proc.). 

 

– To pokazuje z jak dużym potencjałem mamy do czynienia na polskim rynku, gdzie już w tym roku otworzymy swoje centrum inżynieryjne i docelowo zatrudnimy w nim 200 pracowników. Dodam, że w ciągu kilku miesięcy ⅓ stanowisk z tej puli została już obsadzona. Polscy pracownicy dali się poznać firmie Evolution, jako wysoko wykwalifikowani specjaliści znający Scalę, JavaScript, TypeScript i QA, które stanowią stack technologiczny naszej firmy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy, dlatego cały czas szukamy nowych talentów w Polsce. Poza tym, że zatrudniamy głównie doświadczonych inżynierów, dajemy szansę również tym, którzy dopiero rozpoczynają karierę w IT. Dlatego też organizujemy darmowe bootcampy przygotowawcze dla wszystkich programistów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w Scali, ale także TypeScript i zacząć swoją karierę w branży. Najlepsi uczestnicy mogą liczyć na zatrudnienie u nas – komentuje Konrad Brominski, Senior HR Manager z Evolution.

Jak wynika z badania Polacy silnie podkreślają chęć rozwoju w branży IT. Najważniejsze dla potencjalnych kandydatów są dobre zarobki (78,93 proc.), potem kolejno: możliwość pracy zdalnej (64,05 proc.), możliwość nieustannego rozwoju (59,50 proc.), możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach (57,85 proc.) i obcowania z nowymi technologiami (54,13 proc.). To pokazuje, jak bardzo ambitni są inżynierowie w naszym kraju.

Atrakcyjne wynagrodzenie, premie, czy ciekawe bonusy rzeczywiście potrafią sprawić, że specjalista zastanowi się nad zmianą pracy i dołączy do Evolution. Jednak to, co w mojej opinii jest równie ważne, a widzę to, obserwując naszych pracowników oraz nowe talenty, które nieustannie pozyskujemy, to rozwój. Widzimy, że specjaliści IT oczekują od pracodawców ciekawych wyzwań, angażujących projektów i możliwości ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Co oczywiście staramy się zapewnić naszym pracownikom komentuje Konrad Brominski z Evolution.

Kandydaci liczą sobie swobodę w pracy w IT

Elastyczne podejście do pracownika (43,80 proc. ankietowanych odpowiedziało, że liczy na to w pracy w IT) i możliwość pracy zdalnej (60,33 proc. oczekuje tego od potencjalnego pracodawcy w IT), to kolejne elementy, które padają w raporcie. Ważna dla Polaków jest również zgrana załoga w pracy – 64,88 proc. ankietowanych wskazała, że oczekuje dobrej atmosfery w zespole.

Jednocześnie potencjalni kandydaci oczekują, że praca w IT da im elastyczny czas pracy (60,33 proc.), możliwość pracy z dowolnego miejsca na Ziemi (59,09 proc.), czy możliwość rozwoju kompetencji (50,41 proc.). Co ciekawe, a może w pewnym sensie niepokojące, tylko 23,55 proc. badanych powiedziało, że praca w IT może zapewnić im work-life balance.

Jakie dziedziny IT interesują Polaków? 

Mogłoby się wydawać, że na pierwszym miejscu w odpowiedziach na to pytanie znajdzie się programowanie, a jak się okazuje jednak nie. Najwięcej ankietowanych (30,17 proc.) wskazało obszar testowania oprogramowania, samo programowanie znalazło się na drugim miejscu (18,60 proc.), a na trzecim (11,16 proc.) obsługa IT.

Bez względu na to, jaką konkretnie dziedzinę w obszarze IT wybiera dana osoba, ważne jest, by na swojej drodze zawodowej spotkała odpowiednich ludzi. My w Evolution stawiamy na dzielenie się wiedzą i pracę zespołową, co pozwala naszym pracownikom rozwijać się na najwyższym poziomie, często w bardzo unikatowych obszarach. Każda firma, która tak jak nasza, wykorzystuje na co dzień innowacyjne technologie i rozwiązania, powinna postawić na takie podejście. Dzięki temu nasi pracownicy mogą liczyć na własnych mentorów, których znajdą w szeregach naszej firmy, a którzy chętnie podzielą się z nimi swoją bogatą wiedzą. Widzimy, że specjaliści z Polski doceniają takie podejście, bo nasze doświadczenie pokazuje nam, że inżynierowie znad Wisły, mimo że mają bardzo dobre wykształcenie, cały czas chcą podnosić swoje kompetencje mówi Jacek Mrzygłód, EB & Comms Lead, Poland z Evolution.

Raport firmy Evolution będzie się składał z trzech części. Raport Praca w IT to jego pierwsza część. Niebawem pojawią się dwa kolejne opracowania: Praca w zagranicznej firmie oraz Stres a praca.

Pełny raport do pobrania tutaj.

Badanie zostało wykonane metodą CAWI przez niezależną agencję badawczą na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków/Polek. W badaniu udział wzięło 1001 osób, z czego 52,35 proc. to kobiety, a 47,65 proc. mężczyźni. Osoby w wieku 56+ stanowiły 38,36 proc. osób badanych, osoby w wieku 41-55 lat 25,77 proc., w wieku 25-40 lat 27,07 proc., a w wieku 18-24 8,79 proc. Mieszkańcy miejscowości do 5 tys. mieszkańców (36,46 proc.), od 5 do 20 tys. mieszkańców (12,49 proc.), od 20 do 100 tys. mieszkańców 20,78 proc., od 100 do 500 tys. mieszkańców 18,28 proc., a powyżej 500 tys. mieszkańców 11,99 proc.

KONTAKT / AUTOR
Marta Wujek
Rocket Science
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.